Prawidłowe działanie naszego organizmu możliwe jest tylko wtedy, kiedy w naszej diecie znajduje się odpowiedni poziom witamin i składników mineralnych. Witaminy z grupy B mają znaczenie przede wszystkim dla naszego układu nerwowego, ale ich braki objawiać mogą się wieloma innymi objawami.

Objawy niedoboru witamin z grupy B

Niedobory witamin z grupy B dotyczyć mogą jednej z ośmiu witamin, które wchodzą w skład tej grupy, są to: witamina B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12. Każda z tych witamin ma trochę inną funkcję, ale witaminy z tej grupy biorą przede wszystkim udział w procesach metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i cukrów, a także odpowiadają na prawidłowe działanie układu nerwowego. I to właśnie problemami z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego objawia się większość niedoborów witamin z grupy B. Problemy, które mogą wystąpić, to ogólne zmęczenie, problemy ze snem, problemy z koncentracją, zawroty głowy. W dużych niedoborach dojść może do całkowitej apatii, problemów ruchowych i poważnych kłopotów z pamięcią. Brak witamin z grupy B może także zwiększać ryzyko wystąpienia depresji.

Objawy niedoboru witamin z grupy B objawiają się także problemami z układem pokarmowym, a u dzieci zatrzymaniem wzrostu i problemami z nauką. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby przyjmować kompleks witamin B.

Jak walczyć z niedoborami witamin B?

Wiele osób wybiera sprawdzony kompleks witamin B przy ewentualnych niedoborach, dlaczego? Bo przygotowanie odpowiednio zbilansowanej diety nie jest prosty, a suplementy w bezpieczny sposób regulują poziom potrzebnych nam witamin.

Witaminy z gruby B można znaleźć między innymi w fasoli, szpinaku, wątróbce, rybach, mleku sojowym, jajach oraz nabiale. Dobrym źródłem witamin z grupy B jest także pieczywo, ale tylko to pełnoziarniste, które bogate jest także w błonnik.

Niewielkie braki witaminy B w diecie można w łatwy sposób wyrównać dietą bogatą w witaminy z grupy B albo stosując kompleks witamin B. W przypadku poważniejszych niedoborów często początkowo nie jest to łączone z brakiem witamin, wynika to z tego, że objawy neurologiczne mogą występować przy wielu schorzeniach. Dopiero badania krwi są w stanie stwierdzić braki witamin w organizmie. Przy dużych niedoborach lekarz zleci odpowiednie dawki suplementów.