Potas uznawany jest za niezbędny składnik odżywczy, który stabilizuje ciśnienie krwi, łagodzi lęki i stres, a także wpływa na wiele innych aspektów naszego zdrowia. Jedną z ważnych zalet potasu jest jego właściwość pobudzania aktywności neuronowej, która jest niezbędna w utrzymaniu funkcji mózgu na najwyższym poziomie. Potas w odpowiednich ilościach pozwala zwiększać dostarczanie tlenu do mózgu, stymulując aktywność nerwową i zwiększając funkcje poznawcze. Jest to ważny składnik pomagający przeciwdziałać udarom mózgu, gdyż rozszerza naczynia krwionośne, zapobiega powstawaniu skrzepów i innych problemów które powodują udary.

Potas to również doskonały stabilizator cukru we krwi. Niski poziom cukru we krwi może powodować pocenie się, bóle głowy, osłabienie czy drżenie i nerwowość, a potas zastosowany w takiej sytuacji pozwala zyskać ulgę. Pozwala on zapobiegać skokom cukru we krwi, co doskonale poprawia ogólne samopoczucie, szczególnie u osób cierpiących na cukrzycę.

Ten ważny elektrolit pozwala zmniejszyć zaburzenia mięśniowe, bowiem odgrywa on ważną rolę w regularnych skurczach mięśniowych. Jony potasu w większości znajdują się w komórkach mięśniowych, a jego obecność pozwala optymalnie uregulować działanie mięśni i nerwów, sprawiając, że szybko reagują i zachowują doskonałą łączność z mózgiem. Jest on również pomocny w zapobieganiu bolesnych skurczy mięśni.

Poza dobroczynnym wspieraniem mięśni, działa on również doskonale na zdrowie naszych kości. Potas neutralizuje kwasy w naszym organizmie, co pozwala utrzymać wapń w naszych kościach na dłużej. To z kolei sprawia, ze są one wytrzymałe i silne. Szczególnie ważne jest zatem suplementowanie potasu u osób starszych.

Potas to również doskonały sposób na regulację funkcji neuronowej, bowiem wspomaga on mózg skutecznie zwiększając jego funkcjonalność. Pozwala on łagodzić schorzenia takie jak padaczka itp. Poza tym ma on działanie stabilizacyjne na ciśnienie krwi. Dzięki temu może on zmniejszać ryzyko chorób serca oraz nadciśnienia tętniczego.

Poza wpływem na kondycję mięśni, pozwala on na zapewnienie im prawidłowego wzrostu i wpiera wykorzystanie energii uwalnianej podczas procesów metabolicznych, co znacznie zwiększa siłę mięśni. Stymulowanie wzrostu komórek oraz dostarczanie energii jest ważną funkcją potasu, przez co jest on niezbędny w diecie osób trenujących i budujących muskulaturę. Skoro już o przemianach metabolicznych mowa, potas to również pierwiastek wspomagający szybkość przemiany materii. Jak wynika z badań, stanowi on integralny element syntezy białek, wpływa na regenerację tkanek, wzrost komórek i zapewnia równowagę metabolizmu.

Poza powyższymi, potas to również sposób na lepsze samopoczucie i łagodzenie stresu, doskonałe wsparcie dla zdrowia serca, wsparcie w utrzymaniu właściwej równowagi wodnej organizmu, w tym także w regulacji poziomu płynów niezbędnych w wielu funkcjach życiowych. Jego dobroczynne działanie można odczuć również w funkcjonowaniu układu nerwowego, który za sprawą elektrolitu działa sprawniej i wydajniej.

Niedobory i nadmiar spożycia potasu ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, więc suplementację należy stosować rozsądnie, zgodnie z zaleceniami lekarza

.