Jak każdy składnik naszej diety, również i potas ma związane z niedoborem lub nadmiarem skutki uboczne. Wśród problemów związanych z niedoborami potasu wymienić można przesadne zmęczenie, które należy do głównych symptomów zaburzenia równowagi elektrolitowej w organizmie. Niedobór potasu może powodować wiele objawów i problemów zdrowotnych wśród których można wymienić hipokalemię.

Znajdujący się w normie poziom potasu wynosi pomiędzy 3,5 a 5,0 milimoli na litr (mmol / L). Hipokalemia rozpoznawana jest wówczas, gdy poziom potasu znajduje się poniżej normy, najczęściej mniej niż 2,5 mmol / l – uważany jest on jako wyjątkowo slaby, a objawy niedoboru nasilają się. Wśród objawów niedoboru potasu można poza zmęczeniem wymienić złe samopoczucie, ogólne osłabienie, bóle mięśniowe pojawiające się w całym ciele, a także zaparcia. Niski poziom potasu może powodować silne osłabienie mięśni, niewydolność oddechową, bolesne zatory jelitowe, mrowienie, drętwienie lub swędzenie na dłoniach, stopach, nogach i ramionach, skurcze przerywane mięśni. Niskie poziomy potasu mogą być diagnozowane na podstawie prostych testów krwi i leczone są za pomocą odpowiedniej diety i suplementacji. Regularne badania lekarskie pozwalają śledzić poziom potasu i uniknąć ponownego niedoboru.

W przypadku nadmiaru potasu w organizmie, pojawić się mogą problemy zagrażające zdrowiu. Z reguły dawki dzienne przekraczające 4,700 mg należą już do zbyt wysokich. Osoby, które posiadają zdrowe nerki, mogą w łatwy sposób pozbyć się nadmiaru potasu wraz z moczem. Należy jednak pamiętać iż nie stwierdzono jak do tej pory kumulacji potasu związanej ze spożyciem pokarmów bogatych w potas – nadmiar potasu związany jest z reguły z przesadnym suplementowaniem.

Hiperkaliemia to problem zdrowotny związany z nadmiarem potasu w organizmie, i może być ona niezwykle szkodliwa, szczególnie dla osób, których nerki nie są w pełni sprawne. Nadmierne spożycie potasu sprawia bowiem, że nerki nie radzą sobie z jego wydalaniem, a to może być wyjątkowo niebezpieczne i szybko stan ten eskaluje. Poziom potasu w zakresie od 5,1 do 6,0 mmol / l jest uważany za wysoki, a ten przewyższający 6,0 mmol / l jest niebezpieczny. Hiperkaliemia często występuje bez objawów lub ma ich bardzo niewiele, jednak w pewnym momencie może ona spowodować stan zagrożenia życia, wymagający niezwłocznej interwencji lekarskiej. W przypadku tego problemu, zalecane jest zmniejszenie spożycia potasu, aż do stanu uzyskania równowagi elektrolitowej, pozwalającej na sprawne funkcjonowanie wszystkich układów ciała. Przy hiperkaliemii zaleca się unikanie pokarmów tłustych, bogatych w sól oraz suplementów, gdyż mogą one zwiększyć poziom potasu jeszcze bardziej. Wysokie stężenie potasu może spowodować nawet zatrzymanie krążenia, dlatego w nadmiernym stężeniu we krwi może wywrzeć nadmierny nacisk na serce, a co za tym idzie może być śmiertelny.

Potas jest niezwykle ważny dla naszego organizmu, dlatego warto dbać o zbilansowaną dietę i korzystać z suplementacji zgodnie z zaleceniami, a przyniesie nam on zdrowie i witalność.