W dzisiejszych czasach, kiedy większości osób ma pod dostatkiem produktów spożywczych, braki witamin i składników mineralnych w diecie nie powinny stanowić żadnego problemu. W rzeczywistości jednak, wiele osób nie dba o swoją dietę w należyty sposób, co objawia się różnymi niedoborami. Niedobory witamin mogą być groźne dla zdrowia a nawet życia!

Jak powstają niedobory witamin?

Niedobory witamin mogą mieć różne podłoże, ale najczęściej są one wynikiem nieodpowiedniego modelu żywienia. W dzisiejszych czasach wiele osób żywi się w nieodpowiedni sposób. Utrzymanie zdrowej i zbilansowanej diety jest naprawdę trudne dla osób, które nie interesują się mocno tematyką zdrowego żywienia. Szczególnie trudne jest to w czasach, kiedy wiele osób korzysta z gotowych posiłków lub półproduktów. Są one zazwyczaj przygotowane z użyciem obróbki termicznej, więc zawarte w nich składniki odżywcze unikają zniszczeniu. Do tego gotowe posiłki często nie są przygotowywane ze świeżymi warzywami i owocami, które są najbogatszym źródłem witamin.

Niektóre z niedoborów są spowodowane problemami związanymi z wchłanianiem witamin z przewodu pokarmowego. Taki stan może być wynikiem różnych chorób układu pokarmowego. Niedobory witamin częściej pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, kiedy to spożywamy mniej świeżych warzyw i owoców każdego dnia, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Jak unikać niedoborów?

Unikanie niedoborów nie zawsze jest łatwe, szczególnie, jeśli chodzi o rzadziej występujące w naturze, takie jak witamina D czy K. W takim przypadku odpowiednim rozwiązaniem są suplementy. Kompleks witamin na dzień pozwoli uzupełnić braki i sprawi, że nasza dieta będzie bardziej zbilansowana.

Kto powinien sięgać po suplementy diety z witaminami? Szczególnie osoby uczące i studiujące, kobiety w ciąży oraz osoby starsze, które ze względu na wiek mają ograniczone wchłanianie składników odżywczych z układu pokarmowego. Warto jednak kompleksy witaminowe przyjmować przez cały czas, aby nie dopuścić do nadmiernych braków witamin w naszym organizmie.